Xing Yi Quan
Xing Yi Quan történeteA Xing Yi megalapítója Yue Fei marsall, aki a Déli Song dinasztia (i. sz. 1127–1278) legendás hadvezére volt, és mint ilyen élettörténete és munkássága részleteiben is fennmaradt az utókor számára.
Az iskola bemutatásaA Xing Yi Quan a Kung-fu Akadémia fő irányzata, a legtöbb tanítvány ezt gyakorolja. Az iskola tananyaga átfogó ismereteket ad tiszta forrásból, magas minőségben, amely nemcsak Magyarországon, de bárhol a világon ritkaságnak számít.
A Xing Yi helye a kínai harci művészetetek világábanA Xing Yi Quan a belső stílusok családjába tartozik. Gyakorlási szisztémáját tekintve közelebb áll a Taiji Quan-hez, mint a Shaolin rendszerekhez, azaz inkább a test belsejében lévő Qi fejlesztésére koncentrál, mint a külső edzési módszerekre.
Xing Yi és az öt fázisAz Öt fázist kínaiul Wu xing-nek hívják. A Wu xing tudományát kialakító bölcsek öt alapvető természetes folyamatot találtak, melyek kölcsönhatásai bizonyos analógiát mutattak a fa, a tűz, a föld, a fém és a víz egymás közötti viszonyaival.
Wu Xing QuanA rendszer mind harci, mind egészségvédő módszereiben kiváló és értéket teremt!
A Wu Xing Quan művészetében az öt yin szervben (tüdő, vese, máj, szív, lép) lévő energia összpontosítása és Qi energia sűrítése teremti meg az alkalmazás fizikai feltételeit.
Xing Yi Shi Er XingAz állatgyakorlatok (Shi Er Xing) a Xing Yi Quan irányzat nagyon fontos tanításai. Ez a gyakorlatcsoport a rendszer haladó tananyagát képezi, amelynek célja, hogy a tanítványt felruházza erővel, eleganciával és az adott állat szellemével.
Xing Yi BaguaA Xing Yi Quan egyenes vonalú, előre törő lendületes mozgását a Bagua Zhang körkörös lábmunkája és testcsavarásai tökéletesen kiegészítik. Zhang Zhaodong volt a Xingyi – Bagua stílus alapítója, ő nevezte el így a két irányzatot összefűző rendszerét.
Xing Yi KardA Xing Yi Quan kétféle kardot használ, az egyenes kétélű kardot (jian) és a széles kardot vagy szablyát (dao). Szablyát már az ősi időkben is használtak Kínában, a legkorábbi leletek i.e. 700-ból származnak.
Xing Yi LándzsaA leghíresebb hadvezérek és tábornokok mind kiváló lándzsaharcosok voltak. A Xing Yi legendás alakja Ji Ji-Ke (másnéven Ji Long-Feng) is a lándzsaharc nagymestere volt, akit az „Isteni lándzsa” becenévvel illettek kiemelkedő képességei miatt.
Xing Yi ErőA harci erő a harcművészeti gyakorlás által kifejlesztett gyakorlati értékkel bíró képesség! A belső erő magas szintjének és a robbanó erőig fejlesztett egésztest-erőnek együttes megnyilvánulása. Ez az erő inkább érezhető, mint látható.
Xing Yi mesterképzésA Mesterképző csupán minimális koreográfia tanítást tartalmaz, számítunk az előző években megtanult technikai repertoárra. A képzés fő célja, a szisztematikus képesség fejlesztés mind fizikai, mind szellemi területen.
Xing Yi és az egészségA Xing Yi technikák rendszeres gyakorlásával, szükség szerűen megvalósul az öt yin szerv energiáinak harmonizálása, létrehozva a láthatatlan életerő finom egyensúlyi állapotát, amely az egészség a hosszú élet és a kiváló életminőség alapfeltétele.
A Xing Yi titkos tanításaTapasztalatom szerint a Xing Yi módszertana egy igencsak tiszteletre méltó szintet ért el, e magas szintű Qi Gong művelésében. Ennek neve: velőtisztító Qi Gong, amely érinti a vérképzést, az idegrendszert és közvetve a harci képességek legmagasabb fokát is.
Interjú Di Guoyong mesterrelDi Guoyong mester 2007. júniusában több hetet töltött Magyarországon a Kung-fu Akadémia meghívására. Itt tartózkodása alatt több interjút és nagysikerű bemutatót tartott népszerűsítve az általa képviselt irányzatokat.
Shaolin Duan Quan
Shaolin legendaKína Henan tartományában, a Song hegység Shao Shi Shan körzetében elterülő erdőségek (az erdőt kínaiul „lin”-nek hívják) voltak a legvonzóbbak egy buddhista szentély megalapítására. Így a körzet és az erdő nevét összeolvasztva született meg a Shaolin név.
Shaolin öt állat stílusA Shaolin kung-fu főként a különféle állatok harci mozdulatainak megfigyeléséből jött létre. Az utánzás azonban nem csak a külső mozgásra terjedt ki, hanem mintegy magára öltötte az adott állat harci szellemét is.
Shaolin rövid ököl eredeteRendszeresek voltak a formában tartó edzőmérkőzések a testőrség és a shaolin mesterek között. A császári testőrség egy zártkörű „szuperharcosokból” álló közösségnek volt tekinthető. Az akkoriban vívott országos viadalokat szinte mindig a testőrség tagjai nyerték.
Az iskola bemutatásaDi Guo Yong mesterrel, való találkozásunk új lehetőségeket hozott számunkra. Ugyan Xing Yi Quan oktatás céljából érkezett ekkor Budapestre, de kiderült, hogy Shaolin alapokkal rendelkezik.
Shaolin rövid ököl koncepciójaKemény, magas harcértékű irányzat, támadásai robbanékonyak és villámgyorsak. Közel lép az ellenfeléhez és ököllel, vállal, fejjel, könyökkel, térddel támad. Ha a kung-fu alkalmazhatóságát vizsgáljuk, akkor azt látjuk, hogy a rövid ököl technikák lényegesen hatékonyabbak és élőbbek a hosszú ökölénél.
Shaolin Qin NaMinden feszítés, megragadás, dobás és azokból való szabadulás Qin Na technika. Valamennyi tradicionális kung-fu irányzat tartalmaz Qin Na elemeket is, melyek az adott stílus harcmodorához illeszkedve növelik azok hatékonyságát.
Shaolin hosszú botA leghíresebb bothasználat a Shaolin kolostorban kifejlesztett módszer volt, melyet megerősít az a tény, hogy a történelem során több ízben is sikeresen tudták felvenni a harcot a túlerőben lévő jól felfegyverzett ellenséggel szemben.
Shaolin mesterképzésA Kung-fu Akadémia elit tréningje, mint a különféle stílusok olvasztótégelye a Mesterképző. E válogatott csoport képzésébe stílusoktól függetlenül be lehet kapcsolódni, melynek feltétele, hogy a gyakorló szorgalmával és hozzáállásával kivívja tanárai bizalmát és élvezze támogatásukat.
Shaolin harci Qi GongEgyszerű, hatékony módszer az állóképesség növelésére, mely egyúttal jelentősen növeli a harci képességeket is. A technika az izmok tökéletes megfeszítésén alapszik, amit a koncentrált tudat tovább erősít.
Vaskéz tréningA vaskéz tréning egy igazi kung-fu képesség. A módszert az 1500 éves titkos Shaolin szöveg, a Yi Jin Jing is említi. A gyakorlás az ujjak különleges edzésével kezdődik. Amikor a Qi elérte az ujjhegyeket, erővel és energiával töltve fel azokat, akkor kezdhetjük a kézhát és a tenyér módszeres edzését.
Aranyharang képességA technika lényege, hogy a Qi-t a megfelelő helyre irányítva az fokozza a test ütésekkel, rúgásokkal szembeni ellenálló képességét, minimálisra csökkentve a sérüléseket. Ezt a magas szintű tréninget kizárólag megfelelő alapokkal, csak a gyakorlás egy későbbi fázisában szabad elkezdeni.
Az életpontok rendszereA Dim Mak technikái a leghaladóbb tanításai a kínai kung-fu-nak. Az életpontok megütéséhez rendkívüli precizitás szükséges. A pontosság első követelménye a támadásra érzékeny területek ismerete.
ÖnvédelemAz önvédelem mint ősi alapvető emberi igény, a kezdetek óta velünk van. A veszélyes élethelyzetek kivédése minden korban és kultúrában kiemelkedő jelentőséggel bírt, ezért sokféle módszer jött létre a történelem során.
Buzogány gyakorlásA mai ember számára igazán alkalmas mozgásforma, hiszen minimális a helyigénye és rendkívül időhatékony. A tréning egy időben három célt szolgál: erő,- rugalmasság,- és egyensúlyfejlesztést. Szakértő kézben forgatva a mozgás esztétikus és elegáns, a gyakorlatok szinte a végletekig variálhatóak.
Chen Taiji Quan
Taoista teremtésmítoszA tan alapítója Huang Ti, a Sárga Császár (i.e. 2697-2597) volt. A Sárga Császár utódai pazar ajándékokkal kápráztattak el bennünket, ezek többnyire a mítosz és a költészet világából valók, amelynek célja az ember szellemi sorsának tündöklő beteljesítése.
Taoista természetfilozófiaAki már rátalált a titokra határozottan állítja, hogy így van, de szavakkal mégsem képes elmagyarázni annak aki még keresi. Úgy ahogy a színeket sem tudjuk megmagyarázni egy vak embernek.
Mi a Taiji?A Taiji egyfajta mozgásmeditáció, maga a nyugalom a mozgásban. Gyakorlás közben a légzés egyenletes, az elme tiszta és a tudat nyugodt. A cél nem egymás legyőzése, hanem a test, a lélek és a szellem harmóniájának megteremtése és önmagunk fejlesztése.
Taiji Quan történeteA Taiji egyfajta mozgásmeditáció, maga a nyugalom a mozgásban. Gyakorlás közben a légzés egyenletes, az elme tiszta és a tudat nyugodt. A cél nem egymás legyőzése, hanem a test, a lélek és a szellem harmóniájának megteremtése és önmagunk fejlesztése.
Az iskola bemutatásaAz iskola szakmai vezetője Han Kui Yuan 19. generációs mester, aki a Chen stílusú Taiji mellett a stílushoz tartozó Qi gong gyakorlatok kiváló szakértője is. Elhivatottan osztja meg tanítványaival mély tudását és évtizedes tapasztalatait.
Az elsajátítás módjaA magas szintű harcművészeti képességek a mentális munkával megtámogatott kemény edzéseknek köszönhetőek. A mentális munka azt jelenti, hogy a gyakorlást teljes figyelemmel végezzük, beleértve az állásokat, a formagyakorlatokat és az alkalmazást is.
Han Kui-YuanHan Kui-Yuan, Chen Taiji Quan és Qi Gong mester 1948-ban született Pekingben. Harcművészeti tanulmányait öt éves korában kezdte. Első mestere, a nagyapja Han Hong-Bing, aki korának híres harcművésze és testőre volt.
Franciskovics AndreaA harcművészeti szaknyelv jó ismerőjének tartom magam, több ízben fordítottam szemináriumokon és különféle találkozókon. 1998-ban ismertem meg Han Kui-Yuan kínai Taiji Quan mestert, aki az első pillanatban lenyűgözött kifinomult mozgásával.
Az ellazítás művészeteMinden mozdulat a mozdulatlanságban gyökerezik, mely természetes állapot a mozgás megindulása előtt. Ha valaki nem képes különbséget tenni a teljes mozdulatlanság és a mozgás között, akkor a mozgáskoordinációja alacsony szintű marad, mert mindig lesz olyan testrésze, mely túl sokat vagy túl keveset mozdul.
Belső erőA belső erő nem más, mint a fizikai és mentális gyakorlás által felépült Qi izomzatba való behatolása, mely ennek hatására nagyobb erőkifejtésre lesz képes. A modern tudomány megállapításai szerint az ember még jelentősebb erőfeszítés során is izomerejének csupán 30-40%-át képes aktiválni.
A lágy Qi Gong elméleteA taoista hagyomány szerint a szervezetben végbemenő mozgás, működés az ellentétes polaritású erők állandó hullámzásának következménye. A yin és yang ellentétes erőpár együtt adja ennek az átfogó energiának egyedi dinamikáját.
Taiji lökő kezekA lökő kéz gyakorlás megkezdése a Taiji-ban az első jelentős lépés a harcművészeti alkalmazás irányába. A lökő kéz tréning lassan kifejleszti az „erőhallás” képességét és a gyakorló lépésről-lépésre eléri azt a szintet, hogy a másik erőt állandóan kövesse, de soha ne konfrontálódjon vele.
HarcművészetA harcművészetek eredeti jelentése a fegyverekhez kötődik. A művészet eggyé válást jelent, azaz a harcművészet kifejezés elsődleges jelentése: eggyé válni a fegyverrel. Ez érezteti, hogy egy hosszú távú képességfejlesztésről van szó, amely inkább érzelmi töltésű, mint értelmi.
Taoista meditációA kötetlen meditáció nem kíván meg szigorú üléspozíciót, vagy légzéstechnikát. Célja, hogy a gyakorló sétába ágyazza, és a természetbe belefeledkezve végezze a meditációt, amikor csak ideje engedi napi elfoglaltságai közt.